ABADDON  

dyskografia

Abaddon w USA 2003

foto - Warszawa, Proxima 2003

foto - Warszawa, Proxima 2001

foto 2001  


kontakt w sprawie koncertów: thedorn@cps.pl

"Godzina Krzywd" nadeszła!

2 lipca 2004 nakładem firmy Lou&Rocked Boys ukazała się nowa płyta Abaddona! Znalazło się na niej 12 nowych utworów, video fragmenty koncertu z Chicago (2003) oraz nowopowstały teledysk do utworu "Bezprawie".

Płyta dostępna jest wysyłkowo w sklepie terry - tam także fragmenty w mp3 wszystkich utworów!

***

Kiki w trakcie koncertu w Proximie, 11.10.2001; fot. (c) dada@terra.pl 1 czerwca 2001 r., koncertem w nowootwartym bydgoskim klubie Wiatraczek, powróciła na scenę jedna z większych legend polskiego punk-rocka - Abaddon. We wrześniu grupa odbyła trasę koncertową razem z Dezerterem, 11 października wystąpiła jako support Citizen Fish w warszawskiej Proximie, 14.10 w Łodzi przed Broken Bones (kapela gitarzysty i basisty Discharge), natomiast 13.01.2002 w Krakowie na Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy (m.in. z Oi Polloi i Anti-Nowhere League). Jednocześnie w październiku 2001 nakładem Pop Noise ukazała się kompaktowa reedycja starego, dobrego "Wet za wet" w wersji poszerzonej o kilka starych utworów.

6 marca 2002 r. w bydgoskim Mózgu Abaddon świętuje swoje dwudziestolecie! Z tej okazji odbył się koncert, w trakcie którego grupa poprzedzała występ weteranów z The Vibrators. 6 października 2002 w poznańskim Eskulapie Abaddon gra przed kolejną legendą punk-rocka. Tym razem był to Angelic Upstarts. Później Abaddon wyjechał do Niemiec, gdzie zagrał jako support angielskiej grupy Sensa Yuma, utworzonej przez byłych członków The Varukers i Police Bastards, zaś w sierpniu 2003 wyleciał do USA na krótką trasę koncertową, obejmującą m.in. dwa koncerty w legendarnym nowojorskim klubie CBGB.

Obecny skład grupy to dwaj weterani: Tomek Dorn (perkusja, inicjator powrotu) i Kiki (wokal) oraz dwie nowe twarze: Władek Refling (bas, znany m.in. z formacji 4Syfon) i Zwierzak (gitara).

***

zdjęcie Non Stop nr 3/85 Abaddon powstaje w 1982 r. na bazie ludzi tworzących wcześniej grupy "Stadtguerill", "Remont" i "Azyl", działając początkowo pod nazwą "Partyzantka miejska". W pierwotnym składzie znaleźli się: Wolf - wokal, Beniu (Bernard Szarafiński) - gitara, Lutek (Tomasz Frost) - bass, Perełka (Tomek Dorn) - perkusja. W 1983 roku grupa pojawia się na festiwalu w Jarocinie, wkrótce po nim, na dwa dni przed umówionym koncertem w Poznaniu, od grupy odchodzi wokalista Wolf, koncentrujący się na studiach. Brakujące miejsce zostaje zapełnione przez Kikiego, zajmującego się dotychczas sprawami organizacyjnymi grupy (jak sądzono na początku jedynie tymczasowo, do znalezienia stałego wokalisty; ostatecznie Kiki (Waldek Jędyczowski) śpiewał w grupie do końca jej istnienia).

Abaddon w folderze Jarocina'84; za stroną www.jarocin-festiwal.com Zespół odnosi sukcesy na festiwalu jarocińskim w 1984 i 85 roku. W 1985 r. ich utwór "Kto" ukazuje się na poltonowskiej składance "Fala". Największe znaczenie dla losów grupy miało jednak poznanie na koncercie w Żninie Petera Barbarića, dziennikarza w jugosłowiańskiej gazecie "Mladina". Efektem tego spotkania była trasa koncertowa w Jugosławii, obejmująca 6 koncertów (Lubliana x2, Zagrzeb, Belgrad, Izola). Zarobione na koncertach pieniądze grupa przeznacza na studio, gdzie w maju 1985 r. zostaje zarejestrowany materiał "Wet za Wet", wydany ostatecznie przez niezależną francuską wytwórnię "New Wave" (wznowiony w Polsce dopiero w latach 90. przez Melissę na kasecie i w 2001 r. przez Pop Noise na cd). Dwa utwory z tego materiału ukazują się w naszym kraju w 1988 r. na drugiej po "Fali" legendarnej składance "Jak punk to punk".

W 1987 roku grupa rozpada się - powodem była niezgodność co do kierunku muzyki - część składu chciała ewoluować w stronę ciężkiego hc, część w stronę skocznego punk-rocka. Po rozwiązaniu grupy jej członkowie zakończyli swą przygodę z muzyką - prócz Tomka Dorna, który w 1989 r. dołączył do Variete.


źródła: "Encyklopedia polskiego rocka" J. Skaradzińskiego i L. Gnoińskiego, wywiad z "Arlekina" nr 6, www.jarocin-festiwal.com, ZbyZiel


:::e-mail::::dada.terra.pl on terra soundtralis incognita::::