wejdź na główną stronę Dada's Music Pages

"Fala" (Polton 1985 r.; LPP-014)

Kryzys; kliknij, aby powiększyć strona A:
12 RA - Intro
BAKSZYSZ - Czarna droga
PROWOKACJA - Prawo do życia, czyli kochanej mamusi
SIEKIERA - Fala
SIEKIERA - Idzie wojna
ABADDON - Kto
TILT - Za zamkniętymi drzwiami (Widziałem cię)
DEZERTER - Nie ma zagrożenia

Kultura; kliknij, aby powiększyć strona B:
Prowokacja; kliknij, aby powiększyć KRYZYS - Mam dość
KULTURA - Lew Ja i Ja Dub
RIO RAS - City Huk
DEZERTER - Plakat
IZRAEL - Wolność
JÓZEF BRODA - Swoboda

producent - Dr Avane
montaż nagrań - Włodzimierz Kowalczyk, Tadeusz Czechak
mix, overdub - Ekipa Dub Regulator, Shpenyagah, Max Hebel, Dr Avane
projekt graf. - Alek Januszewski
zdjęcia - Robert Sobociński, Antoni Zdebiak, Prowokacja

AiR Baobab
Producent składa serdeczne podziękowania:
- Walterowi Chełstowskiemu za udostępnienie nagrań pochodzących z jego prywatnej taśmoteki
- Krystynie Marii za opiekę nad dziećmi


Recenzja płyty z Magazynu Muzycznego nr 5/1985 (autor: Jerzy Rzewuski)

Abaddon; kliknij, aby powiększyć "Płyta kuriozalna, jedyna w swoim rodzaju w naszej praktyce fonograficznej, dające wgląd - choćby nawet tak bardzo fragmentaryczny - w ten nurt polskiego rocka, który jest krytykowany, ignorowany bądź wyszydzany. Ale przecież istnieje i z wolna rozwija się, mimo iż muzyki jego przedstawicieli daremnie szukać w radiu i telewizji (chyba, że "ozdabia" reportaże o młodzieżowej egzotyce) czy na płytach (wyjątkiem są single Tonpressu, a singel - wiadomo - rzecz jednorazowego użytku, jak gazeta).

Fala jest składanką i wzorem wszystkich publikacji tego rodzaju, nie każdemu przypadnie do gustu w całości. Jeśli chodzi o zwolenników nowej - nie takiej już znów nowej - fali w wydaniu rodzimym, nieuchronnie wywoła pytania, dlaczego do zbioru włączono tych a nie innych wykonawców, przeciwników natomiast owa płyta utwierdzi w słuszności argumentów, że kiepski warsztat i w ogóle amatorszczyzna i że teksty są wielce naganne, bo przesycone okrucieństwem lub naiwnym idealizmem.

Izrael; kliknij, aby powiększyć Ale Fala - mimo oczywistych słabości - jest także faktem kulturowym i zasługuje na więcej niż pogardliwe machniecie ręki. Zdradza, iż dla tej młodzieży rock stanowi swoiste medium, które - o paradoksie - wydaje się być odbiciem "dorosłych" środków przekazu, codziennie dostarczających coraz to nowych przykładów okrucieństwa, bestialstwa i agresji, czyniących - i słusznie - zagrożenie wojenne tematem numer jeden, ale także i pokazujących, że na całym świecie wciąż jeszcze są ludzie, którym chce się walczyć o jakieś pozytywne wartości, coś zmieniać i naprawiać. Różnica w tym, iż w drugim przypadku mamy do czynienia częściej z informacją, w pierwszym zaś - z komentarzem o właściwej młodości emocjonalności i skłonności do jednoznacznych ocen i uogólnień.

Jeśli chodzi o samą muzykę, na płycie dominuje reggae (Bakszysz, Kultura i Izrael) oraz hard-core punk (Prowokacja, Siekiera, Abaddon i Dezerter). Przeszczepiony na naszą glebę gatunek muzyki z Jamajki cieszy się coraz większą popularnością, mnie jednak osobiście owa transplantacja i filozofia nie przekonuje - każe raczej sceptycznie traktować przejawy twórczości rastamenów znad Wisły. Bliższy życia jest punk rock i choć produkcje Prowokacji i Abaddona każą głośno krzyknąć, iż mamy rok 1985 a nie 1977, dwa utwory Siekiery i dwa Dezertera budzą szacunek, oferują bowiem integralną wizję rzeczywistości i zsynchronizowaną z nią brzydotę muzyki."


Krzysztof "Zygzak" Chojnacki (TZN XENNA) o płycie:
Siekiera "To jedyna dokumentacja tego, co działo się w szczytowym okresie od 80 do 84 roku. Zapis tamtych czasów i fenomenalnego boomu muzycznego grup niezależnych. Podziemny klimat. Wtedy wszystkim się to podobało, ale każdy bał się wydać płytę w trosce o swoją dupę... KRYZYS, KULTURA, DEZERTER, IZRAEL, BAKSZYSZ, PROWOKACJA, SIEKIERA, TILT, ABBADON... Tak pisała się historia. Do dziś jest tylko analog, czyli jak widać, kultura niezależna wciąż pozostaje niekomercyjna..."
"Brum" nr 7/8 z 1996 r.
Dezerter; kliknij, aby powiększyć Tilt; kliknij, aby powiększyć

Zamieszczone ilustracje pochodzą z plakatu, dołączonego do płyty


POWRÓT NA GŁÓWNĄ STRONĘ DADA'S MUSIC PAGES

:::e-mail::::Dada's Music Pages on terra soundtralis incognita::::sounds::::