IVO PARTIZAN:
---
HISTORIA
---
WYWIAD
"Magazyn Muzyczny"
---
ARTYKUŁ
"Mój świat"
---
DŹWIĘKI

Prezentacja Ivo Partizan całości oparta jest ona na materiałach prasowych, w zasadzie wzmiankujących o zespole, jedynym dostępnym mi wywiadzie, jakiego lider grupy, Maciej Adamski, udzielił Magazynowi Muzycznemu w 1987 r. oraz artykule o zespole z czasopisma "Mój świat". Jeśli dysponujesz jakimikolwiek materiałami nt. zespołu - daj mi znać.
Przepraszam także za jakość skanów - niestety tylko takimi zdjęciami dysponuję.
Tych, którzy grupy nie znają, czy też tych, którzy jej dokonania chcieliby sobie przypomnieć, zapraszam do odsłuchania dwóch utworów w formacie Real AudioHISTORIA ZESPOŁU

1984

fotka z folderu Jarocina 85 - ze zbiorów grega-k - w Mogilnie na bazie punkowej grupy BUNKIER powstaje IVO PARTIZAN. "Gdy wybierałem tę nazwę, nie było moim zamiarem obrażać nikogo, ani niczego. Chodzi o przywódcę komunistycznej partyzantki w Jugosławii, Ivo Lolę, który zginął mając 20 lat. Wydaje mi się, że jest w jego życiorysie symbolika, która wykracza poza historię II wojny światowej. Przy tym nazwa ma jeszcze to uzasadnienie, że fascynuje nas folklor bałkański." (M. Adamski, lider grupy). Podstawowy trzon grupy przez cały okres działalności niezmiennie tworzyli:
Maciek "Mecenas" Adamski - śpiew
Sławek Ruciński - gitara
Mariusz Twarożek - perkusja
Leszek Duszyński - bas

1985

- zespół wysyła kasetę na festiwal w Jarocinie; z folderu festiwalu: "Grupa powstała na bazie punk-rockowej grupy "Bunkier" w 1984. Po odejściu Siwego i Wiarusa zmieniliśmy nazwę, lecz zmiana charakteru granej muzyki nastąpiła wcześniej. Na wiosnę 84 rozpoczęły się poszukiwania muzyczne. (...) Uważamy, że cel jest już blisko. Oprócz formy muzycznej, ulega zmianie sposób przekazu naszych myśli. Nadal, lecz już w bardziej wyrafinowany sposób walczymy z rzeczywistością, ale nie chcemy, aby nasza muzyka ograniczała sie do protestu. Chcemy, aby ta muzyka była taka jak my. Potrafimy walczyć z tym co złe, ale chcemy także w muzyce znaleźć miejsce na odpoczynek, ucieczkę, "odlot". Skład: Twarożek -perkusja, instr perk, Sławek Rucinski -g, Mecenas -b, wokal" (zob. skan strony z folderu)

zdjęcie z Non Stopu 10/85 - w Jarocinie Ivo Partizan dostaje się do "złotej dziesiątki". Po festiwalu pisano: "(...)Jedynym pozornym zresztą punktem stycznym, jednoczącym różne grupy fanów, jest muzyka określana mianem zimnej fali. Ideałem, a wręcz guru części młodych muzyków, jest Ian Curtis. Po koncercie lider zespołu Ivo Partizan powiedział, że chciałby przekonać młodszych od siebie partnerów, wychowanych na muzyce Joy Division, iż to co przekazał Curtis to jeszcze nie jest wszystko. Stanowi to kompletne nieporozumienie. Przekaz Curtisa, przez długi czas niezrozumiały przez samych Anglików ma być podstawą i punktem wyjścia do muzycznych poszukiwań naszych zespołów? Takie rozumowanie samo przez się zamyka im drogę rozwoju i wszystko kończy się na uzyskaniu podobnego brzmienia do Joy Division. W przypadku grupy IVO PARTIZAN można pokusić się o optymizm. Mimo sztywnych założeń, zespół tworzy muzykę pozwalającą mieć nadzieję, że przełamie barierę odgradzającą go od własnego, a nie narzuconego przekazu." (Grzegorz Brzozowicz, Przemysław Mroczek "Jarocin '85 - zabrania się zabraniać", Non Stop 10/1985 s. 5)

- Sztandar Młodych: "(...)Do głosu doszła refleksja. "Ulega zmianie sposób przekazu naszych myśli. Nadal, lecz już w bardziej wyrafinowany sposób walczymy z rzeczywistością, ale nie chcemy, aby nasza muzyka ograniczyła się do protestu. Chcemy aby ta muzyka była taka jak my." - mówili niedawno w Jarocinie członkowie grupy "Ivo Partizan" pytając jednocześnie:
      Dlaczego, dlaczego, dlaczego
      tak smutno gram
      Dlaczego nie mówie nic, nie
      wierzę wam
      przecież jest dobrze, bo musi
      tak być
      przecież jest dobrze, bo musi
      tak być"
(Andrzej Pasternak, "Rock Niepokornych", Sztandar Młodych 20.12.1985)

- zespół otrzymuje wyróżnienie dziennikarzy na VI Przeglądzie Muzyki Alternatywnej i Awangardy Rockowej "Poza kontrolą" (Riviera-Remont, Warszawa, sierpień); "(...) Kolejni znajomi z Jarocina - grupa Ivo Partizan, potwierdziła swoje duże mozliwości, czeka ją jednak ciężka praca nad warsztatem." (Przemysław Mroczek, NS 11/85 s. 21)

1986

zdjęcie z Non Stopu 10/86 - Non Stop nr 4/1986: "IVO PARTIZAN, laureat "Jarocina'85" i nagrody dziennikarzy na przeglądzie "Poza kontrola", występuje w składzie: Maciek Adamski - śpiew, Sławek Ruciński - gitara, Mariusz Twarożek - perkusja i Leszek Duszyński - bas. Zespół jest pod wyraźnym wpływem Cocteau Twins (LP "Garlands"), a od roku współpracuje z Młodziezowym Domem Kultury w Mogilnie, który opiekuje się jeszcze grupami: Ręce do góry, Adada i Letni Swing" (Jerzy Bojanowicz, rubryka "Z kraju jednym tchem")

- zespół bierze udział w Pierwszym Przeglądzie Muzyki Nowej i Odjazdowej, "Akant", Katowice (25-26.04.1986); "(...) IVO PARTIZAN to bardzo przeintelektualizowani młodzieńcy, nie wiadomo czemu tacy smutni. Śpiewają w obcych językach, z których serbsko-chorwacki jest najprzystępniejszy" (Jarosław Siembab, Non Stop 7/1986 s. 25)

- Ivo Partizan występuje jako gwiazda Jarocina '86; "(...) Ivo Partizan po raz kolejny potwierdził, że warto w niego inwestować, aliści jego zimna muzyka została zimno przyjęta." (Jan Skaradziński, "Raz do roku w Jarocinie", Non Stop nr 10/1986, str. 6)

1987

- Maciej Adamski, wokalista Iva na "Poza Kontrolą" gościnnie występuje z grupą Malarze i Żołnierze, udzielając przy okazji wywiadu Magazynowi Muzycznemu; "MM: A co dzieje się z Ivo Partizanem? MA: Istnieje. W nie zmienionym składzie (...) Grupa od chwili swego powstania w 1984 r. dała tylko trzynaście koncertów. A to dlatego, że wychodzimy z założenia, iż nie należy robić specjalnych zabiegów wokół własnej działalności (...) Tyle mieliśmy występów, ile było zaproszeń"; zob. cały wywiad

- W Non Stopie nr 10/1987 (s. 19) w rubryce "Z kraju jednym tchem" ukazuje się ogłoszenie: "Grupa Ivo Partizan, która obecnie występuje w składzie: Mec - śpiew, Sławek Ruciński - gitara, Leszek Duszyński - gitara basowa, Mariusz Twarożeń - perkusja, Pitana - inne dźwięki, poszukuje klawiszowca z własnym instrumentem, śpiewającej dziewczyny i młodych ludzi grających na prostych, ludowych instrumentach. Kontakt: (...)"

dalsze losy - ???
:::e-mail::::Dada's Music Pages on terra soundtralis incognita::::sounds::::