KONTROLA W. / KOSMETYKI MRS. PINKI

Historia grupy

1981 - od sierpnia powstają zalążki wspólnego zespołu Darka Kuldy (gitara, vocal) i Wojtka Jagielskiego (perkusja). Na warsztatach muzycznych NZSu w Stańczykach, razem z Andrzej Zeńczewski (później m.in. Niepodległość Trójkątów, DAAB, T.Love, Szwagierkolaska), przygotowują pierwsze trzy wspólne nagrania. Wkrótce potem powstaje Kontrola W. , w składzie (prócz Darka i Wojtka) uzupełnionym o:

 • Katarzyna Kulda (siostra Darka) - vocal

 • Wiktor Jakś - gitara basowa
  "Pełna nazwa brzemiała 'Kontrola Władzy'. Na pierwszym koncercie, gdy konferansjerka ją wymieniła, oderwał się od ściany niepozorny facet w cywilu i mówi: 'Ależ, proszę pana. Nie można kontrolowac władzy'. To nie chodzi o to, że my kontrolujemy władzę, tylko że władza nas kontroluje.. 'A, to co innego'" (D. Kulda, Na Przełaj)

  1982 - grupa otrzymuje wyróżnienie na III Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie

  - drugie miejsce (za zespołem Rezerwat) na przeglądzie łódzkich zespołów rockowych w ramach "Rockowiska"

  - rejestracja w studiu Radia Łódź sześciu utworów, wydanych po 16 latach na CD pt. "Poroniona generacja" (patrz rok 1998)

  1983 - szereg koncertów, w tym m.in. na III Festiwalu Nowej Fali w Toruniu, "Rock nad Bałtykiem" w Kołobrzegu, "Rock Parada" w Krakowie, festiwalu w Jarocinie (jako gość)

  - udział w poznańskiej Rock Arenie. Kontrola W. zostaje uznana przez Chrisa Bohna w "New Musical Express" (numer z 25.06) za najciekawszą polską grupę rockową

  - rozpad grupy; główny powód - rozpoczęcie studiów przez członków zespołu w różnych miastach

  1985 - powstaje grupa Kosmetyki Mrs. Pinki w składzie:

 • Dariusz Kulda - gitara, vocal

 • Katarzyna Kulda - vocal

 • Wojciech Jagielski - perkusja

 • Sławomir Starosta - instrumenty klawiszowe (wcześniej - punkowy zespół Odlot)

 • Piotr Zajączkowski - gitara basowa

 • Kain May - działania plastyczne
  Nazwę wymyśliłem ja, powstała ona w pociągu relacji Warszawa - Zduńska Wola, a wywodzi się od tytułu utworu Franka Zappy, Miss Pinki. Człon pierwszy, Kosmetyki, został dodany, aby ładnie brzmiało. (D. Kulda, Magazyn Muzyczny)

  - grupa zostaje zakwalifikowana do dziesiątki laureatów Jarocina'85, skąd jako nagrodę wywozi sprzęt muzyczny; zob. skan strony z folderu festiwalu

  - grupa pojawia się w szeregu muzycznych podsumowaniach roku, np. Katarzyna Kulda zostaje wokalistką roku w "Non Stopie", grupa zaś zostaje uznana za drugi talent 1985 r. (po Ivo Partizan) przez czytelników "Muzyki Młodych" (rubryka "Słowa Powszechnego")

  sierpień 1986 - udział w Jarocinie'86, gdzie K. Kulda dodatkowo wspiera wokalnie zespół KINEO RA

  grudzień 1986 - zespół nagrywa w studio CCS utwory: "Ciągle w ruchu" (na zlecenie Rozgłośni Harcerskiej) i "Miłość na Polu Minowym"

  1987 - videoclip z utworem "Ciągle w ruchu" pojawia się w filmie BBC "Moja krew, twoja krew" ("My blood, your blood", reż. Andrzej Kostenko)

  - zespół pojawia się w polskim serialu "Tulipan" (w 4 odc.) z fragmentem utworu "Nowa metoda"

  - Dariusz Kulda, obok pracy z Kosmetykami, wspomaga zespół One Million Bulgarians (m.in. na występach w Jarocinie i na Róbrege)

  1987/88 - szereg koncertów, zespół obecny na antenie radiowej - gł. Rozgłośnia Harcerska, ale np. "Miłość na polu minowym" (utwór Wojtka Jagielskiego) prezentowana często w pr. III

  1988 - utwory zespołu pojawiają się na dwóch składankach: "Ciągle w ruchu" na Wifonowskiej "Radio Nieprzemakalnych" oraz "Taniec wojenny" na "Cisza jest, nic się nie dzieje" Tonpressu

  - zmiana składu - odchodzą Sławek Starosta, Piotr Zajączkowski i Kain May, ich miejsce zajmują:

 • Igor Czerniawski - klawisze (znany z AYI RL)

 • Marcin Ciszewski - gitara basowa

  1989 - po krótkim okresie nieistnienia na scenie grupa powraca z nowym, znacznie lżejszym materiałem. W Rozgłośni Harcerskiej pojawia się utwór "Trująca fala".
  "Konflikt [w zespole] był od dawna. W pewnym momencie w ogóle nie można było znaleźć punktu wspólnego. Ja chciałem grać ambitny pop, elegancką muzykę rozrywkową, Wojtek chciał grać jak Swans - on był całkowicie alternatywny a Starosta zajął się muzyką ludyczną i zaśpiewami Wańki Wstańki" (D. Kulda - wypowiedź dla D.M.P.)
  - zespół realizuje materiał na płytę w studiu A. Puczyńskiego, jednak nie zostaje on nigdy zgrany z powodu skasowania taśmy przez realizatorów.

  1992 - chwilowa reaktywacja w całkowicie zmienionym składzie (z dawnych członków zespołu pozostaje jedynie Darek Kulda); grupa gra jeden koncert na warszawskiej Agrykoli

  1998 - POP NOISE wydaje CD i MC "Porzucona generacja", zawierający nagrania czterech grup, działających w Łodzi i okolicach w latach 80-tych. Obok Braku, Moskwy i The Corpse, płyta zawiera sześć utworów Kontroli W., zarejestrowanych w 1982 r. w Radiu Łódź ("Manekiny", "Bossa Nova", "Ciągle w ruchu", "Centrum Przemysłu", "Radioaktywne", "To będzie koniec")

  Dalsze losy członków grupy:

 • Sławek Starosta - po krótkiej współpracy z 1984 i Wańką Wstańką, wraz z Violką Najdanowicz zakłada popularny duet Balcan Electrique; później Sławek wsławił się swą walką o prawa gejów w Polsce

 • Wojtek Jagielski - medycyny wprawdzie nie skończył, ale karierę zrobił niebywałą: najpierw jako dziennikarz Radia Zet, potem Dyrektor Programowy stacji, także prowadzący popularny talk show "Wieczór z wampirem" w stacji RTL7, potam jako "Wieczór z Jagielskim" w drugim programie TVP

 • Kain May - dalej siedzi w "klimatach alternatywnych", regularnie zamieszcza rysunki choćby w "Maci Pariadka"

 • Kasia Kulda - wyszła za mąż, razem z mężem w Przemyślu prowadzą zakład optyczny; śpiewa okazjonalnie w chórze prawosławnym

 • Darek Kulda - zajmował się maklerstwem, pracuje w firmie prawniczej a także współpracuje z Warnerem i SPV Poland

  zamieszczone zdjęcia: autor Andrzej Kiełbowicz, Magazyn Muzyczny nr 7/1987


 • POWRÓT NA GŁÓWNĄ STRONĘ KONTROLA W./KOSMETYKI MRS. PINKI
  POWRÓT NA GŁÓWNĄ STRONĘ DADA'S MUSIC PAGES

  :::e-mail::::Dada's Music Pages on terra soundtralis incognita::::sounds::::