fragmenty artykułu Marka Wiernika, zamieszczonego w "Dzienniku Ludowym" w 1987(?) r.


KOSMETYKI MRS. PINKI

Otrzymałem niedawno gazetkę-fanzine, wydaną przez Centralny Fan Klub grupy Kosmetyki Mrs. Pinki. To skromne, ale interesujące wydawnictwo wzbogaciło moją wiedzę o zespole, do którego z kilku powodów czuję dużą sympatię. Jak zapewne Czytelnicy wiedzą, zanim powstały Kosmetyki, działała sobie w Zduńskiej Woli kapela o nazwie Kontrola W. (...)

Kontrolę W poznałem w 1982 r. podczas przeglądu łódzkich zespołów rockowych, jaki odbył się w ramach "Rockowiska". Była to zdecydowanie najciekawsza kapela imprezy, którą zaprosiłem potem do polskiej reprezentacji na poznański, międzynarodowy festiwal "Rock Arena". I nie zawiodłem się. Formacja Darka dała prawdziwy popis nowofalowego grania, a że nie poznali się na niej moi koledzy-dziennikarze, to już inna sprawa. Znalazł się na szczęście jeden, niejaki Chris Bohn z "New Musical Express", który napisał w swoim macierzystym tygodniku, że Kontrola W jest najciekawszą polską grupą rockową. Kto wie, jak potoczyłyby się jej dalsze losy, gdyby nie splot kilku nieszczególnych okoliczności. Przede wszystkim, członkowie zespołu mieli pełną świadomość bliskiego końca grupy ze względu na studia w różnych miastach. M.in. z tego powodu Kontrola W nie wykorzystała szansy udziału w finałach Ogólnopolskiego Turnieju Młodych Talentów, zorganizowanego przez ZPR, a wygranego przez wrocławską orkiestrę Klaus Mittfoch.

Po rozpadzie Kontroli W Darek Kulda mial wiele planów, ale ich realizacja wydawała się niemożliwa. Próbował zmontować jakąś kapelę w Toruniu, dzie podjął studia, ale na zebranie odpowiadających mu muzyków musiał jeszcze trochę poczekać. O Kontroli W mało kto już pamiętał, gdy oto na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1985 r. rodzeństwo Kuldów ukazało swoje nowe oblicze. Kosmetyki Mrs. Pinki załapały się do dziesiątki laureatów, wywożąc z Jarocina kawałek niezłego sprzętu, ufundowanego przez firmę Langowskiego. Zespół bardzo szybko zdobył sobie uznanie wśród fanów "niezależniego" rocka, pojawiając się na listach najpopularniejszych wykonawców. Czytelnicy "Muzyki Młodych", nie istniejącej już rubryki "Słowa Powszechnego", uznali Kosmetyki za drugi talent 1985 r. (po tercecie Ivo Partizan). Równie wysoko oceniona została Kasia Kulda, wyprzedzając m.in... Edytę Gepert. (...)

Wróćmy jeszcze do wspomnianej na wstępie gazetki. Znalazłem w niej kilka opinii na temat zespołu. "To syf, oni nie mają szans na zrobienie jakiejkolwiek kariery" - tak powiedział Jacek Land z grupy Jeden Milion Bułgarów. "Słyszę w waszej muzyce elementy z Shakina Dudiego. Zresztą gracie jak Maanam" - to opinia jednego z dziennikarzy. Z kolei Zbyszek Krzywański (Ex-Republika) stwierdził: "To najlepsza kapela w Polsce. Oprócz nas oczywiście".


POWRÓT NA GŁÓWNĄ STRONĘ KONTROLA W./KOSMETYKI MRS. PINKI
POWRÓT NA GŁÓWNĄ STRONĘ DADA'S MUSIC PAGES

:::e-mail::::Dada's Music Pages on terra soundtralis incognita::::sounds::::