rysunek, zamieszczony na okładce numeru Na Przełaj, zawierającego wkładkę z tekstami; kliknij, aby powiększyć "Radio Nieprzemakalnych"
Wifon 1988

str. A:
1. Foto /T. Lipiński/ - FOTONESS
2. Protection - Reggae Rockers /zespół/ - RAP
3. Czerwone krzaki /zespół/ - ONE MILION BULGARIANS
4. Ciągle w ruchu /zespół/ - KOSMETYKI MRS PINKI
5. Sztuczne oddychanie /P. "Mizerny" Liszcz/ - 1984
str. B:
1. Wracam /zespół - S. Wolski/ - OPERA -Kuczyński, Rodziewicz, Ciesielski, Krzywański
2. Kolejny krok cywilizacji /zespół/ - PROCESS
3. Handlarze /A. Orzech - P. Klatt/ - RÓŻE EUROPY
4. Piosenka dla /J. Kisiński/ - SZTYWNY PAL AZJI
5. Stanie się tak, jak gdyby nigdy nic /W. Waglewski/ - VOO VOO

Nagrań dokonano w latach 1986-1987 dla Rozgłośni Harcerskiej
Redakcja płyty - Bożena Sitek
Kierownik produkcji: Zofia Skubikowska
Projekt graficzny: Kain MayO płycie:
Historia nazwy "Radio Nieprzemakalnych" sięga 1985 r., kiedy to w trakcie festiwalu w Jarocinie Rozgłośnia Harcerska zorganizowała lokalną radiostację, nadającą na UKFie całodobowy program w całości poświęcony sprawom festiwalu, prezentujący graną tam muzykę. Sukces pomysłu spowodował, że Rozgłośnia była corocznym gościem festiwalu.

Swoistym przeniesieniem tego programu na antenę ogólnopolską, "jarocińskim śladem" na antenie Rozgłośni Harcerskiej (nadające wówczas codzienny dwugodzinny program w ramach IV programu polskiego radia) była audycja "Radio Nieprzemakalnych - Radio Radio", w której od lipca 1986 roku przez dwa lata raz w tygodniu przez pół godziny Walter Chełstowski i Adam Grzegorczyk (a od 1988 r., przez krótki okres Tomek Lipiński) prezentowali "jarocińską" muzykę - nagrania w większości punkowych, nowofalowych i reggae'owych zespołów, pochodzące z archiwów prowadzących, a także przesyłanych przez same kapele.

Od końca 1986 r. Rozgłośnia uzyskała możliwość organizowania profesjonalnych nagrań muzycznych. Zajęła się tym dziennikarka stacji, Bożena Sitek. Nagrania zrealizowane dla "harcerzy" zaczęły pojawiać się także w innych programach radiowych (a przypomnę, że wówczas istniały jedynie cztery programy radia państwowego), szczególnie w programie trzecim, gdzie trafiały nawet na listę przebojów.

W 1988 r., ze zrealizowanych w latach 1986-1987 siedemdziesięciu piosenek Wifon, we współpracy z Rozgłośnią Harcerską wydał płytę "Radio Nieprzemakalnych". Co ciekawe - zaprojektowana przez Kaina Maya wkładka z tekstami do płyty nie ukazała się, bowiem... Wifonowi zabrakło na nią papieru. Wkładka ta ukazała się dopiero w jednym z numerów magazynu "Na przełaj", jako dwustronicowy plakat. Pisano "Okładkę płyty zaprojektował Kain May, a drugi jego projekt to wkładka z tekstami, na którą WIFONOWI nie starczyło papieru. Jednak my mamy przyjaciół - "Na przełaj" nie zawiodło w biedzie!. Od przyjaciół "zza ściany" dostaliśmy kolorową wkładkę z tekstami, którą po przycięciu można dołączyć do płyty. Dziękujemy!" Dodam, że wkładka niestety kolorowa była tylko z jednej strony. Ale takie to były "kolorowe" czasy...
D.


:::e-mail::::Dada's Music Pages on terra soundtralis incognita::::sounds::::