PKS

basista KORA podczas ostatniego koncertu PKS-u w maju 83, w gdańskim klubie Trops; fotka z Pasażera nr 12/99; kliknij aby powiększyć - 71kb       PKS to stary gdański zespół punkowy, który zapewne pozostałby całkowicie zapomniany gdyby nie dwie sprawy: publikacja ok. 1996 r. przez "Kaseta Tapes" bootlegowej kasety, zawierającej (obok nagrań Kryzysu i Maćka "Bruneta" z Deadlocka) nagrania z koncertu PKSu, jak również zamieszczenie przez niestrudzonego "archiwisty" polskiego punk-rocka - Bezkoca - w wydawanym przez niego Pasażerze wywiadu z wokalistą grupy Iwanem. I właśnie z tego wywiadu, wydrukowanego w 12 numerze Pasażera (jesień 98-zima 99) pochodzi zdecydowana większość prezentowanych tu faktów, jak również fotka Kory, basisty zespołu.
PKS powstał pod koniec 1979 roku. Jak to często bywało z punkowymi grupami, przez zespół przewinęło się kilka osób, aczkolwiek podstawowy skład wyglądał następująco: Iwan - śpiew, Kora - gitara basowa, Lolo - gitara, Sex - perkusja (brat Iwana). Pochodzenie nazwy grupy było prozaiczne - ich gitarzysta, Lolo, był po prostu kierowcą w gdańskim PKSie (choć pojawiały się także rozwinięcia tego skrótu jak Punkrockowy Klub Sportowy czy Podziemna Komunikacja Samochodowa).
zobacz opis kasety Przez cztery lata istnienia PKS przygotował 17 kawałków i zagrał 15 koncertów. Zdecydowana większość z nich to koncerty lokalne (gł. w gdańskim "Tropsie"), aczkolwiek grupa zagrała także w Toruniu na organizowanym przez Waldemara Rudzieckiego Festiwalu Nowej Fali. Wtedy też (jako swoisty substytut jugosłowiańskiego Electricnego Orgazamu, który do Torunia nie dojechał) wystąpiła efemeryczna grupa Wytrysk, złożona z członków PKSu i zaprzyjaźnionej grupy z Władysławowa - legendarnych Nocnych Szczurów (w których na perkusji przez jakiś czas zresztą pogrywał bębniarz PKSu, Sex).
Ostatni występ PKSu odbył się w maju 1983 r. W latach 1986-1987 Iwan, ex-wokalista PKSu, grał na perkusji w nowofalowym "Top Secret".

A jeśli ktoś PKSu nigdy nie słyszał, zapraszam do odsłuchu dwóch kawałków ze wspomnianej bootlegowej kasety:


:::e-mail::::Dada's Music Pages on terra soundtralis incognita::::